Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi nedir? Nasıl yapılır? Bir markanın sosyal medyasını yönetmek istiyorsanız öncelikle sosyal medya yönetiminin ne olduğunu doğru anlamanız gerekiyor. Elbette büyük bir çoğunluğumuz zaten sosyal medya kullanıcısı ve bu platformlar hakkında bilgi sahibiyiz. Ancak bilmenizi istediğimiz ilk kriter, bir markanın sosyal medyasını yönetmek ile sosyal medya kullanıcı olmak arasında ciddi farklar olduğu. İyi bir sosyal medya kullanıcısı olmak, sosyal medya platformlarını aktif ve etkili kullanmak başarılı bir sosyal medya yönetmek için yeterli değildir. Sosyal medya yönetimi, kitleleri analiz eden ve belli pazarlama stratejilerini uygulayan hatta markanın itibarını oluşturan profesyonel bilgi ve tecrübe gerektiren uzmanlık alanıdır. Bu sebeple sosyal medya da tüm süreçlerin alanında uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile yönetilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Brief Çözümleme

Bir marka ilgili tüm dijital çalışmalarda yapmanız gereken en önemli şey doğru brief çözümlemektir. Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Sorusuna cevap olarak ilk başlığı brieften yana kullanmamızın bir önemli sebebi var. Doğru brief çözümlemek, izleyeceğiniz yol haritasını yaratmak anlamına gelir. Markanın hedef kitlesi, güçlü – zayıf yanları, geliştirilebilir tarafları, marka dili, hedefleri, amaçları ve daha birçok kritik bilgiyi doğru brief ile bulabilirsiniz. Markanızın etkili bir briefi zaten size iletilmiş ise yapmanız gereken birkaç panel ve araştırma yardımı ile detaylandırmak olacaktır. Ancak tüm sorularınıza cevap verebilecek bir briefiniz yoksa, kendi briefinizi kendiniz yaratmalısınız. Bu hem markaya dair her şeyi hızlıca gözden geçirmenizi sağlayacak hem de kontrollü bir planlama yapmanızı kolaylaştıracaktır. İşe markanın hedefleri ve mevcut durumunu analiz ederek başlayabilirsiniz. Hedef kitle çalışmalarına geçtiğinizde hangi hedef kitle potansiyeli ile markanın hedeflerine ulaşabileceğini göz önünde bulundurun. Tüm süreçleri barındıran briefe sahip olmaya çalışın. Pazarlama hedefleri, satış stratejileri, ürün yönetimi ve bütçe gibi konulara hakim olduğunuzdan emin olun.

Marka ve Rakip Analizi

Brief sürecini tamamladıktan sonra, sosyal medya yönetimi nasıl yapılır sorusunun ikinci önemli cevabına geçebilirsiniz. Analiz edin! Markayı, markanın rakiplerini yakın merceğe alıp durum tespitleri yapın. Rakiplerinin kimler olduğunu, hangi strateji ile yönetim yaptıklarını, kendilerini nasıl konumlandırdıklarını gözlemleyin. İş birliği yaptıkları markaları, içerik planlamalarını, takipçileri ile iletişimlerini ve tasarımlarını analiz edin. Hangi mecraları kullandıklarını, ne sıklıkla paylaşım yaptıklarını, hangi özelliklerini ön plana çıkardıklarını keşfedin. İkinci adımınız, rakip analizlerinizden elde ettiğiniz verileri markanız için uygulanabilir hale getirmek olsun. Eksik taraflarınızı ve güçlü taraflarınızı belirleyip sosyal medya yönetimlerinde doğru şekilde kullanın. Rakip analizleri bir kez yapılınca tamamlanan süreçler değildir. Bir rutin belirleyip sürekli güncel araştırmalar yapın. Sektörünüz ne olursa olsun rakiplerinizi her zaman yakından takip edin. Analiz sonuçlarınıza göre gerçekleştireceğiniz operasyonlarda asla ama asla taklitçi durumuna düşmeyin. Özelleştirin, markanızı benzersiz yapmak için rakiplerinizden esinlenerek özgün içerikler yaratın.

Dijital Strateji Planı Hazırlama

Sosyal medya yönetimi nedir nasıl yapılır sorusunun en önemli cevaplarından biri de dijital strateji planı hazırlamaktır. Yönettiğiniz mecra ne olursa olsun mutlaka her zaman bir dijital strateji planınız olsun. Brief çözümlemeleriniz ve rakip analizlerinizle bu sürecin bir kısmını zaten tamamladınız. Şimdi bu bilgileri etkili

 yöntemler keşfederek plana dökmekte. Rutin oluşturmaya ve dinamik bir yapı kurmaya dikkat edin. Planlarınız içerisine kampanya içeriklerini, günlük haftalık ve aylık operasyonları, öne çıkan özellikleri ve marka bilinirliği için tanıtım içeriklerini dahil edin. Hem algoritmaların hem de  hedef kitlenizin talepleri olduğunu unutmayın. Her zaman beklentileri karşılayan ve sorulara cevap veren planlamalar yapın. İçerik yönetimi, bütçe çalışmaları ve paylaşım saati gibi değerlerinizi bu planlamada bir araya getirin. Hazırladığınız planda stratejinizi geliştirmeye ve değiştirmeye olanak tanıyın. Belirli yeniliklerle sayfanızı canlandırın. Hedeflerinizi plana döktükten sonra ne kadarını gerçekleştirip ne kadarında geride kaldığınızı tespit edin. Tekrar analiz aşamasına dönerek yeniden araştırmalar yapıp gerekirse stratejik planlarınızı değiştirin.

İçerik Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Takipçileriniz için en önemli değişken içeriklerinizdir. Eğer yeteri kadar ilgilerini çekmeyi başarırsanız sadık bir takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz. İçeriklerinizi yönetmeden önce hedef kitlenizi gerçekten tanımladığınıza emin olun. İçerik planlamalarınıza mutlaka video paylaşımları dahil edin, markanız için video içerikleri üretin. Markanızın tarzına uygun renk tonları kullanarak reklam çalışmaları yapın. İçeriklerinizi sadece satış üzerine kurgulamamanız gerektiğinizi unutmayın; ilham verin, eğlendirin ve dikkat çekin. İçeriklerinizi çeşitlendirin, artık kimse sadece ürün görmek istemiyor. Dahası, sadece ürün odaklı paylaşımlar hazırlarsanız takipçileriniz sizden vazgeçecektir. Sektörünüzle ilgili mini bilgiler, “nasıl yapılır?”, “nedir?” İçerikleri, soru cevap gönderileri, mini oyunlar, çekilişler ile planlarınıza renk katın. Markanızın etkiletişim ve erişim değerleri için yaratıcı olmaya özen gösterin.

Görsel, Metin ve Tasarımda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tasarım ve metin çalışmalarının markalaşma için çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Marka ruhuna uygun tasarım ve metinler kullanmaya gayret edin. Bir tarzınız olsun, markanızın ruhunu yansıtmaya ve özgün olmaya çalışın. Metinler yazım dili olarak güçlü olmalıdır. Paylaşımlarınızda kullanacağınız metinler üzerinde önceden çalışın. Vermek istediğiniz mesajı kısa ama vurgulu şekilde vermeye çalışın. Odak noktası belirleyip, metinde neleri ön plana çıkaracağınızı tespit edin. Açıklamalarınız paylaşımlarınızla doğru orantılı olmalı. Sosyal medya platformlarında, her içeriğin bilgi verdiğini ve tanıtım yaptığını hatırlayın. Ancak bunu “dengeli ve etkili şekilde yapmalısınız, klasik reklam cümleleri artık çok antipatik geliyor. Samimi ve tutarlı davranarak “reklam yapmadan reklam yapmak” deyimini uygulayın. Tasarımlarda kullandığınız tarzın hedef kitleniz ile uyumlu olup olmadığını anlamaya çalışın. Bunun için testler, denemeler yapabilirsiniz. Size özel tasarlanmış tasarımlar, doğru ışık ve etkili kadrajlarla çekilmiş görseller, üzerinde düşünülmüş kısa ve güçlü metinler kurumsal sosyal medya yönetimi için oldukça önemli.

Sosyal Medyada Reklam Yönetimi Nasıl Planlamalıdır?

İçerik planlamalarınızın ardından paylaşımlarınızı takip edin ve belirli bir bölümünü reklam için kullanın. Öne çıkarma yapacağınız gönderileri belirleyin ve düzenli olarak bazı içeriklerde öne çıkarmalar yapın. Daha çok etkiletişim almak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bir sistem içerisinde reklam planlamaları yapın. Bunun için markanın neye ihtiyacı olduğunu bulmalı ve o doğrultuda reklamlarınızı yönetmelisiniz. Trafik, etkiletişim, satış veya yeniden pazarlama. Analizlerinizi ve hedeflerinizi bir araya getirerek düzenli olarak reklam planlamaları yapın. Reklamlarınız için en etkili tasarım ve metinlerinizi kullanmayı unutmayın 🙂

Sayfa Moderasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Sayfa moderasyonu için önceden hazırladığınız plan ve analizlere bağlı kalın. Takipçileriniz ile yapacağınız görüşmeler, paylaşım ayarları ve sıklığı, sayfanın düzeni ve reklam yönetimi, doğru bir sayfa moderasyonu için önemli. Yönettiğiniz sayfanın hedef kitlesine göre yönetim şeklinizi değiştirin. İnsanlarla iletişimde kalmaya, her mesaj ve yorum mutlaka cevap vermeye ve paylaşım süreçlerine bağlı kalmaya çalışın. Sayfa moderasyonu için önemli olan istikrar ve rutindir. Sahip olduğunuz ritmi koruyun.

Sosyal Medya Raporu Neden Hazırlanmalıdır?

Sosyal medya raporları yaptığınız planlamalar ve operasyonların etkisini gösteren önemli metrikler içerir. Paylaşımlarınızın amacına ulaşıp ulaşmadığını, takipçilerinizin en sevdiği içeriğin ne olduğu, hangi özelliklerin büyük etkiletişim yarattığını anlamanızı sağlar. Hesabınızın genel verilerine bakarak yeni planlamalar yapabilirsiniz. Sosyal medya raporları sayfanın etkiletişim ve trafiğini yükseltmek için size önemli tüyolar veriyor. Yeni stratejiler geliştirmek için bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Etkili Bir Sosyal Medya Yönetim Süreci Neden Önemlidir?

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? sorusunu detaylı bir şekilde aydınlattığımıza göre etkili bir sosyal medya sürecinin tam olarak neden önemli olduğunu açıklamakta fayda vardır. Markaların ürün ve hizmetlerine karşı olumlu bir algı oluşturması ve seslendikleri kitlede bu algıyı yönetmesi son derece önemlidir. Bunu başaran markalar markalaşma konusunda iyi bir noktaya gelmekle birlikte arama motoru sıralamalarında da iyi bir konuma sahip olurlar. Bütün bunlar için de profesyonel ve etkileyici bir tanıtım gerekir. Günümüzde de tanıtım için sosyal medya hesapları olmazsa olmazdır. Durum böyle olunca etkili bir sosyal medya yönetim süreci tüm pazarlama etkinliğinizi doğrudan etkilediğinden kritik bir öneme sahiptir.

Etkili bir sosyal medya yönetim sürecinin önemini spesifik olarak sağladığı avantajlardan bahsederek açıklamalıyız. Etkili bir sosyal medya yönetimi ile etkili bir bütçe kullanımı, yüksek oranda erişim, tatmin edici bir performans ve doğru kitleye ulaşma başarısı yakalanır.

Maliyet

Pazarlama bütçeniz ne olursa olsun sosyal medya uygun maliyetli bir girişimdir. Sosyal medya ağlarına katılmak, içerik oluşturmak, kullanıcılarla etkileşime girmek ve çok daha fazlası ücretsiz eylemlerdir. Reklam dahi hedef kitlenize ulaşmak ve çevrimiçi bir takipçi kitlesi oluşturmak karlı bir kanal sunar.

Erişim

Tüm sosyal medya ağlar sayesinde global bir network sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra niş kitlelere ulaşmak için de Pinterest gibi sosyal medya ağlarını kullanabilirsiniz. Etkili bir sosyal medya yönetimi, doğru mecra seçiminden de geçtiği için bunu sağladığınız zaman eriştiğiniz kişi sayısı pazarlama sürecinizi maksimum verimle devam ettirmenizi sağlayacaktır.

Kullanıcılar

Sosyal medyayı pazarlama stratejinize dahil etmek, pazarlama girişimlerinizi kullanıcı davranışıyla uyumlu hale getirmenize olanak tanır. Örneğin; insanların %74’ü artık satın alma kararları verirken sosyal medyayı kullanmaktadır. %80’inden fazlası da satın alma kararı için sosyal medya aracılığıyla tavsiye almaktadır. Dolayısıyla yeni nesil kullanıcı davranışını tanımak ve buna göre bir strateji oluşturmak sosyal medya yönetim sürecinizin etkinliğini artıracaktır.

Performans

Pazarlamacılar ve işletme sahipleri, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığının performansı konusunda aynı fikirleri paylaşırlar. Şirketler, sosyal medya aracılığıyla markalarını oluşturabilir ve potansiyel müşteriler ile satışlarını artırabilir. Bir örnek vermek gerekirse; işletmeler arası (B2B) pazarlamacıların Facebook aracılığıyla %45 oranında müşteri kazandığı tespit edilmiştir. Bu da doğru bir sosyal medya stratejisinin etkinliğini ortaya koymaktadır.

Sosyal Medya Yönetiminde Müşteri Hizmetleri Nasıl Yapılır?

Dijital odaklı yaşadığımız günümüz dünyasında müşteriler, mükemmel sosyal medya hizmetleri beklemektedir. Sosyal medya müşteri hizmetleri, Facebook, Instagram, Twitter vb. sosyal medya kanalları aracılığıyla destek sunmaktadır. Bu da işletmelere, müşterilerin ihtiyacı olduğu anda hızlı bir şekilde çözüm sunma fırsatı yaratıyor. Müşterilerin %60’ından fazlası için bir problemin hızlı bir şekilde çözülmesi ile iyi bir destek sağlayan marka fikri eşleşmektedir. Bu bile tek başına, sosyal medya müşteri hizmetlerine paha biçilmez bir nitelik kazandırıyor.

Sosyal medya aracılığıyla çok kanallı destek sunmak, hem büyük hem de küçük B2B ve B2C şirketler için zor olabilmektedir. Daha küçük şirketler, müşteri taleplerini karşılamak için insan gücü ile müdahale ederek desteklerini sağlayabilir. Geniş kitlelere sahip büyük şirketler için her kişi ile tek tek bağlantı kurma konusu neredeyse imkansız bir hale gelebilmektedir. Ancak her iki durumda da, müşteri hizmetleri beklentileri giderek artıyor ve şirketinizin bunları karşılamak için gelişmesi gerekiyor. O halde neler yapabileceğinize, doğru bir sosyal medya müşteri hizmetlerini nasıl yapabileceğinize dair bir yol haritası oluşturmanız için sizin için bazı ipuçları paylaşmamız faydalı olacaktır.

Müşterinizi İhtiyacı Olduğu Yerde Sosyal Medya Müşteri Hizmeti Sunun

İyi bir sosyal medya müşteri hizmetleri sunmanın en zor yanlarından biri, zamanınızı ve kaynağınızı nereye harcayacağınıza dair doğru bir karar vermektir. Hitap ettiğiniz kitlenin destek duyduğu anda yanında olan bir marka olabilmek için kitlenizin en çok kullandığı platformlarda mutlaka bir destek ekibine sahip olmanız gerekir. Müşterilerinizin nerede olduğunu anlamak için beğeni, etkileşim ve paylaşımlarını araştırabilirsiniz. Bunları sosyal medya kanallarından yapabilirsiniz. Ancak hitap ettiğiniz kitlenin markanız hakkında söylediklerini eksiksiz ve gerçek bir şekilde bilmek istiyorsanız bir sosyal medya izleme aracına yatırım yapmak mantıklı bir karar olacaktır.

Bir markanın sosyal medyadaki imajı üzerinde en fazla güce sahip olan işletme değil daima tüketicidir. Facebook ve Twitter gibi mecralardaki konuşmaları ihmal etmenin korkunç sonuçları olabilir. Hiç beklemediğiniz bir şekilde marka kimliğiniz zarar görebilir ve bu algıyı düzeltmek için uzun bir zaman ve ciddi bir emek harcamanız gerekir. Yapılan araştırma verileri de bunu destekler niteliktedir. Sosyal mecralarda müşteri şikayetlerini yanıtlamamanın ya da eksik destek sağlamanın tüketici sadakatini yarı yarıya düşürdüğü tespit edilmiştir.

Tüketicilerinizin Sosyal Medya Kanallarında Neler Söylediğini Takip Edin

Hedef kitlenizin ve mevcut tüketicilerinizin sosyal medya kanallarında neler söylediğini öğrenmeniz, iyi bir müşteri desteği sağlamanız açısından kritiktir. İnternette bahsedilen marka adınızı bulmak için sosyal medya izleme araçlarını kullanmak bir şeydir. Ancak destek açısından araştırmak ve okumakta aynı derecede önemlidir. Sosyal medyada markanızla olan müşteri etkileşimlerini takip etmeniz sizin için belirleyici olacaktır. Topladığınız bilgilere göre aşağıdaki soruları yanıtlayın;

 1. Teknik ya da hesap özelinde kaç yorum var?
 2. Olumlu ya da olumsuz kaç tane geri bildiriminiz var?
 3. Yorumlar içerisinden kaçı mevcut desteğinize yönlendirilerek çözülebilir?
 4. Kullanıcılarınız sosyal medyada, günün hangi saatlerinde aktif?
 5. Kötü bir müşteri deneyimi üzerine yazılmış kaç tane sinir bozucu yorum var?
 6. Birbirinden bağımsız kullanıcılar tarafından yazılmış ortak bir şikayet var mı?

Bu soruları yanıtlamak, ekibinizi planlamanıza, self-servis seçenekleri ayarlamanıza ve çevrimdışı olarak hangi sorunların çözülmesi gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır.

Müşteri Destek Hacminizi Takip Edin ve Yönetin

Müşteri yorumlarının hacmine ve ekibinizin büyüklüğüne bağlı olarak hızlı çözüm getirecek bir teknolojik alt yapıyı kullanmak isteyebilirsiniz. Bazı müşteri hizmetleri platformları, sosyal medya sorgularını takip edebilir ve bunları desteğe dönüştürebilir. Bu, müşterilere ulaştıkları platformda yanıt vermeye devam ederken sorunların üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. Entegre, çok kanallı bir müşteri hizmetleri platformunun sağlayabileceği şey bağlamdır. Bir müşterinin geçmişi hakkında ne kadar çok şey görürseniz o kadar iyidir.

 • Bu müşteriyle açık veya geçmiş görüşmeler var mı?
 • Kimlerle etkileşime girdiler ve sonuç ne oldu?
 • Daha önce aynı sorunu yaşadılar mı?
 • Başka kanallardan desteğe ulaşmayı denediler mi, yoksa sosyal medya ilk savunma hatları mıydı? Aracılar, bu kullanıcı verilerini zaten depolamışsa, işiniz çok daha kolay olacaktır.

Yanıt süresini artırmak için müşteri bağlantılarınıza öncelik vermelisiniz. Bu sayede en kritik sorunlar, ilk önce ele alınır.

En Yüksek Öncelikli Sorunlar: Hemen çözülmesi gereken sorunlardır.

 • Teknik veya hesapla ilgili sorular
 • Mutsuz kullanıcılardan gelen şikayetler
 • Birçok kullanıcıyı etkileyen veya potansiyel bir PR krizine yol açan sorunlar (veya kesintiler)

İkincil Öncelikli Sorunlar: Çok acil sorunlar olmamakla birlikte proaktif olmak için iyi bir fırsat olarak nitelendirilir.

 • Ürün veya hizmetlerinizle ilgili genel ifadelere yanıt verme
 • Olumlu geri bildirimde bulunanlara teşekkür etme
 • Markanız veya sektörünüz hakkında sizi hedef almayan veya yanıt gerektirmeyen yorumlar yapanlarla temasa geçmek

Önceliklendirme sürecinizi kolaylaştırmak için teknolojiyi kullanarak müşteri desteği hacminizi yönetmek hem marka algınız hem ekibiniz açısından ve elbette ki nihai hedef olan müşteri memnuniyeti için oldukça faydalı olacaktır.

Zamanında Yanıt Verin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi sosyal medyada müşteri desteği için hız çok önemli bir unsurdur. Müşteri Deneyimi Trendleri Raporu 2020, sosyal medyadaki çoğu müşterinin bir işletmenin bir saatten kısa sürede yanıt vermesini beklediğini tespit etmiştir. Bu grubun %6’sı beş dakikadan kısa sürede yanıt bekliyor. Hem veriler hem de kullanıcı davranışlarından çıkaracağınız üzere zamanında destek sağlamak markanızı birkaç adım birden yükseltebilir.

Olumsuzu Dönüştürmek İçin Fırsatları Değerlendirin

Olumsuz geri bildirim almak, iyi bir kurumsal sosyal medya yönetimi sağlamak için bir fırsattır. Markanızın imajını ve daha da önemlisi müşteriyle olan ilişkinizi düzeltmeye yönelik açık bir davettir. Müşteri, duyulduğunu ve onları mutlu etmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunuzu hissetmelidir. Örneğin; kullanıcı doğrudan size tweet atmasa veya yardım istemese bile yanıt verebilirsiniz. Yanıt gerektirmeyen ancak birinden faydalanabilecek marka sözlerini veya yorumlarını yanıtlamak, özeninizi göstermekle birlikte akılda kalıcılığınızı da sağlar.

En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları Nelerdir?

Sosyal medyaya başlama aşamasında ve heyecanlıysanız sosyal medya yönetim araçlarıyla kurumsal sosyal medya deneyiminizi ve üretkenliğinizi daha da etkili hale getirebilirsiniz. Bunun için de ücretli ve ücretsiz araçlar; içerik planlamanıza, yorumlara yanıt vermenize ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir. En iyi sosyal medya araçlarından bazıları şunlardır;

Buffer

Ücretli bir sosyal medya yönetim aracı olan Buffer, sosyal medya hesaplarını yönetmenize bir gönderi takvimi oluşturmanıza, gönderileri planlamanıza daha pek çok ayrıntı konusunda yardımcı olur. Ayrıca, sosyal medya yönetimini sorunsuz hale getirmek için bir mobil uygulaması da vardır.

Hootsuite

Diğer bir ücretli sosyal medya yönetim aracı olan Hootsuite, tüm sosyal medya platformlarınızı yönetmenize, kanallardaki kullanıcı sorularını ve yorumlarını yanıtlamanıza ve analitik yoluyla sosyal medya stratejinizin performansını izlemenize yardımcı olur.

CoSchedule

Ücretli bir araç olan CoSchedule, sosyal medya hesap yönetimi yapmaktan daha fazlasına odaklanır. Bu araç ile sosyal medya gönderilerinizi planlayabilir, içerik takvimleri oluşturabilir, blog gönderileri yayınlayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Neden Sosyal Medya Yönetim Hizmetlerine Yatırım Yapmalısınız?

Sosyal medya hesap yönetimi için bütçe ayırmak, başlangıç aşamasındaki birçok şirket için gereksiz bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal medya yönetimi için zaman ve kaynak ayırmak, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) olmak üzere birçok kuruluş için zorlu bir iştir. Ancak sosyal medya, şirketinize markanızı ve işinizi büyütmek için mükemmel bir fırsat sunar. Dolayısıyla da birçok kişi tüm olumsuzlukları göz ardı ederek aşağıda sıraladığımız avantajlar için sosyal medya hesap yönetimi/kurumsal sosyal medya yönetimi hizmetlerine yatırım yapmaktadır.

Zamandan Tasarruf Etmek

Zaman, şirketlerin sosyal medyayı tercih etmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Bir sosyal medya ajansı tuttuğunuzda, tüm sosyal medya çabalarınızı yöneten bir partneriniz olur. Gelir getiren bir kanaldan ödün vermeden daima zamandan tasarruf edersiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Edinme

Profesyonel sosyal medya yönetimi hizmetlerini sunan bir sosyal medya uzmanı ile de partner olabilirsiniz. Bir sosyal medya uzmanını kurum içinde işe almanın zamanı veya maliyeti konusunda endişelenmenize gerek yok. Bunun yerine, birinin uzmanlığına anında erişebilir, profesyonel sosyal medya sürecinizi verimli bir şekilde ilerletebilirsiniz.

Kaliteli Bir Strateji Oluşturma ve Sürdürme

Bir sosyal medya ajansı ile sosyal medya yönetim sürecinizi ilerletmek, sosyal medya stratejinizin aktif ve birinci sınıf kalmasını da sağlar. Marka bilinirliğinden takibe ve satışlara kadar istediğiniz sonuçları elde etmek için yaklaşımınızı sürekli ve proaktif olarak takip eder, geliştirerek marka algınızı maksimum verime ulaştırırlar.

İddialı Hedeflere Ulaşma

Çoğu şirket gibi, işletmeniz de doğal olarak sosyal medyadan ölçülebilir sonuçlar bekliyor olabilir. Belirli bir takipçi sayısına ulaşmak gibi iddialı hedefleriniz bile olabilir. Özel bir sosyal medya ajansı bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmakla birlikte etkili olacak kitleye de ulaşırlar.

Günümüzde pek çok işletme, rakipleriniz de dahil olmak üzere sosyal kampanyalar başlatmaya ve bunları sürdürmeye çalışmaktadır. Aynı zamanda her geçen gün güncel bir strateji ile fark yakalamanın da yollarını aramaktadırlar. Sosyal medya yönetim hizmetlerini keşfederek ve bu hizmetlere yatırım yaparak rekabette öne geçebilir ve sosyal medyayı tüm avantajları ile kullanabilirsiniz.

Verimli Bir Sosyal Medya Hesap Yönetimi Süreci Neden Önemlidir?

Markanızın sosyal medya yönetiminden maksimum verim alabilmek için öncelikle şu soruya cevap bulmalısınız; Hangi sosyal medya platformlarında bulunmalıyım? Sektörünüze göre, hedef kitlenize ulaşabileceğiniz en iyi platformları belirlemeli ve gereksiz yere hesap açmaktan kaçınmalısınız. Her marka her platformda olmak zorunda değildir. Hedef kitleniz hangi mecralarda ise o tarafta çalışmak alacağınız verimliliği artıran ilk etken olacaktır. Hem markalaşmak hem hedef kitlenizle etkiletişime girmek için sosyal medya hesaplarını aktif ve doğru kullanmak çok önemli. İnsanların size sadakat duymasını sağlayabilir, şikayet ve diğer olumsuzlukları pozitif davranışlara çevirebilir, ürün ve hizmetinizi geliştirmeniz için gerekli bildirimleri takipçileriniz tarafından alabilirsiniz. Bu yönleri ile çok güçlü bir yapı olan sosyal medya, aynı zamanda satış ve pazarlama tarafında da olukça etkili. Satış odaklı içerik takvimi oluşturarak dönüşümlerinizi artırmanız mümkün. Reklam giderlerinizi en iyi şekilde yönetmenizi sağlayacaktır, etkili içerik üreten hesapların reklamları daha iyi performans vereceği gibi; reklamlarınızı gören kullanıcılar sayfanızı ziyaret ettiğinde de markalaşmanızı görüp daha hızlı ikna olacaktır.

Sosyal medyalar, markalara kendilerini tanıtmak için harika fırsatlar sunuyor. Hedef kitle ve reklam çalışmalarıyla sizi binlerce insana ulaştırabilecek bu mecralar, doğru yönetilmediği taktirde itibar ve para kaybına yol açmakta. Doğru bir profil sayfası ile hem markanızı en iyi şekilde tanıtabilir hem de satışlarınızı artıracak bilinirliği yakalayabilirsiniz. Ancak, takipçilerinizle iletişim dilinizi doğru kurmalısınız. İçeriklerinizle yenilikçi ve güçlü bir marka olduğunuzu göstermez üstelik ihmalkar bir profil yönetimi yaparsanız, daha sonra potansiyel müşterilerinizin üzerinde yarattığınız bu algıyı düzeltmek pek zor olacaktır. Telafi edilemez hata olmamakla birlikte, telafi sürecinin de hiç kolay olmadığını söyleyebiliriz. Marka yaratmak uzun bir süreci temsil ederken, markanızın itibarını kaybetmeniz çok daha kısa sürede gerçekleşiyor. Bu kadar çok insanın kullandığı sosyal medya mecralarını en etkili ve verimli şekilde yönetmeye gayret edin, bunun için profesyonel destek alın.

Sosyal Medya Hedef Kitleleri Nasıl Yönetilir ve Analiz Edilir?

Hedef kitle yönetiminizi yapmanız için öncelikle markanızın tüm hedef kitlelerini çalışmış olmanız gerekiyor. Yaş, cinsiyet, gelir seviyesi, ülke, davranışlar, ilgi alanları gibi ana başlıklarınızı bulmalısınız. Daha sonra elde ettiğiniz verileri sosyal medya yönetiminde kullanacaksınız. Eğer başlangıçta hedef kitle ve pazar araştırması yapmazsanız kaynaklarınızı verimli kullanamazsınız. Kendi hedef kitle ve pazar araştırmalarınızı tamamladıktan sonra tercih edeceğiniz sosyal mecranın hedef kitle araştırmasını geçin. Sizin hedef kitlenizle örtüşen mecraları markanız için kullanabilirsiniz.  İki tarafın kitle verileri ile hedef kitlenizi planlayın. Yaptığınız hedeflemelerin etkiletişim ve erişim değerlerini daima takip edin. Hedef kitle çalışmanızı belirli aralıklarla yenileyin, bir hedef kitle üzerinden uzun süre devam etmek sağlıklı değildir. Mutlaka geliştirilmesi ve değiştirilmesi gerekir.

Hedef kitle çalışmalarınıza rağmen etkileşimleriniz düşük kalıyorsa bir güncelleme yapmaya gidebilirsiniz, izleyeceğiniz kitle davranışları size neyi doğru veya yanlış yaptığınızı gösterecektir. Bunu anlamak için erişim ve gösterim sayılarınıza, kaydedilen veya en çok beğenilen gönderilerinize bakabilirsiniz. Bağlantı tıklamaları, kaydolma, satın alma gibi eylemlerde iyi bir analiz için gerekli olan metriklerdir.

Sosyal Medya Influencerları Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya yönetiminde hem ajansların hem de markaların en güçlü silahı: influencer marketing. Kesinlikle en etkili pazarlama ve satış yöntemlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak; sadece doğru uygulandığında harikalar yaratan aslında biraz da karmaşık bir süreç influencer. Doğru yapmanız gereken ve en çok araştırma süresini ayıracağınız konu şu; “Hedef kitlem hangi influencerlara ilgi duyuyor, takip ediyor?” Bunu anlamanın net ve kesin bir yolu yok. Takip edeceksiniz, markanıza hedef kitlenize uyan isimleri listeleyip bir süre gözlemleyerek uygunluğu hakkında kanaat oluşturmaya çalışacaksınız. Manuel araştırma yapmak istemezseniz “Socialbakers Influencers” isimli aracı kullanarak analizlere ulaşabilirsiniz. En zor kısmı atlattıktan sonra gerisi birkaç adımla tamamlanacaktır. Influencer seçmeden önce mutlaka kendisi ile iletişim kurup sayfasının istatistiksel verilerini isteyin. Bu verilerin içerisinde hedef kitle, etkiletişim saatleri, erişim, beğeni, izleme, organik takipçi vb. birçok veri olmalı. Bu değerleri görmeden asla anlaşma yapmayın.

Doğru influencer bulmak kadar influencer ile uyumlu ürünü bulmakta önemli. Hem hedef kitlenizin ilgisini çekmeli hem de influencerın hedef kitlesinin de ilgi duyacağı bir ürün olmalı. Asla tükenmekte olan ya da geçmiş sezon bir ürünü tanıtım için kullanmayın. Doğru bir metin ve tanıtım yöntemi yaratmalısınız. Bir influencer marketingin başarılı olması için bu saydıklarımız yeterli değil. Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız ve ürün sayfalarınız bu işbirliğine hazır olmalı. Gelen hiçbir trafik siteden kaynaklı sebeple kaybedilmemeli. Yeterli içeriği olan landing page sayfalar hazırlanmalı ve ürün doğru anlatılmalı. Video, görsel ve alt yazı açıklamaları influencerın yaptığı tanıtımla benzerlik taşımalı.

Mutlaka ama mutlaka influencerın kullandığı ürün web sitenizde olmalı. Eğer hizmet kategorisinde iseniz, vereceğiniz hizmet içinde tüm bu sayılanlar geçerli. Tek farkı bir web sitesi yerine sizin bir işletmenizin olması. Influencer marketing yaparken sayfanızın etiketlenmesini, doğrudan yönlendirme yapacak link ve etiketlemelerin yapılmasını mutlaka talep edin. Böylece influencer marketin tarafında başarılı bir süreç yönetmiş olacaksınız.

Etkili Bir Sosyal Medya Yönetim Süreci Neden Önemlidir?

Etkili bir süreç yönetimi için erişim ve etkiletişim verilerinize bakabilirsiniz. Dönemsel durgunluklar olabilir ancak genel hatları ile sayfanızın istatistikleri yukarıya ivme kazanmış pozisyonda olmalıdır. Düzenli yeni takipçiler kazanmak, rutin paylaşım takvimine bağlı kalmak, etkili içerikler üretmek, influencer pazarlama süreçlerine hakim olmak sayfanızın popülerliğini artırır. Sosyal medyayı doğru yönetmek, içerik üretimi ve reklam bütçelerini etkili kullanmanın ilk adımıdır. Çok fazla reklam ve yanlış pazarlama çalışmaları yaparak takipçileriniz, potansiyel müşterilerinizi ve etkileşimlerinizi kaybetmeniz mümkün. “Reklam yapmadan reklam yapmak” Cümlesi günümüzde en çok sosyal medya yönetimi için geçerli. Doğru yönetilirse daha çok kazandıran ve markalaştıran sosyal medyalar, yanlış yönetildiği zaman çok fazla müşteri ve takipçiye mâl oluyor. Bir işletmede ulaşabileceğiniz müşteri sayısı sınırlıdır, ancak sosyal medyada işletme hacminizin binlerce katı potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. Bu sebeple sosyal medya yönetimi konusunda etkili ve verimli olmak oldukça önemli.

Sosyal Medya Yönetimi Taktikleri

En etkili yöntemlerden derlediğimiz bu taktikleri uyguladığınız zaman farkı mutlaka göreceksiniz. Gelin yukarıdaki bilgilere ek olarak uygulayabileceğiniz birkaç maddelik sosyal medya yönetimi taktiklerine göz atalım;

 • İyi sosyal medya kampanyaları kurgulayın ve bunun için rekabet analizi yapın.
 • Katılımcı olun, üretin.
 • Kendi tarzınızı bulun, tasarım araçları kullanın.
 • Eleştiri ya da övgü; mutlaka cevap verin!
 • Görselliğe önem verin, tasarımlar çok önemlidir.
 • Takipçilerinizin geri bildirimlerini dinleyin, onlara kulak verin!
 • Doğru etiketler kullanın.
 • Konum bildirimleri yapın, haritalar ve arama butonlarını kullanın.
 • “Nasıl Yapılır?” Ve “Nedir?” İçerikleri oluşturun.
 • Takipçilerinize sizi takip etmeleri için sebep yaratın.
 • Hikaye ve video içerikleri mutlaka kullanın.
 • İçerik takvimi oluşturun ve ona bağlı kalın.
 • Diyalog kurdurtacak içerikler yaratın, takipçilerinizi yorum yazmaya teşvik edin.
 • Web sitenizi iyileştirin, sosyal medyadan gelen trafiği kaçırmayın. Kötü bir site takipçi kaybına yol açabilir.
 • Oyunlaştırın, sorular sorun, anketler yapın, yarışmalar düzenleyin.
 • Paylaşımlarınızda URL kısaltmaları kullanın.
 • Her platforma özel içerik tasarlayın, bir gönderiyi her platforma aynı ölçüde ve içerikle atmayın.
 • Düzenli olarak analizler yapın, etkileşimlerinizi ölçün.
 • Sosyal medyanın bir itibar yönetimi olduğunu unutmayın, gelen mesajları ve soruları önemseyin.
 • Çapraz paylaşım yöntemlerinden trafik yakalayın.
 • Influencer marketing yapın.
 • Profil bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak doldurun.
 • Asla takipçi satın almayın.
 • Özgün olun, benzersiz olun!
 • Profesyonel destek alın.

B2B İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetimi

B2B Şirketiniz Neden Instagram’da Bir Varlık Oluşturmalı?

B2B Sosyal medya aslında doğru anlaşılması gereken konulardan biri. B2b tarafına odaklanan bir şirketin faaliyetlerini ve hedeflerini sosyal medya ile entegre etmesi marka bilinirliğinden etkili pazarlama kanalı yaratmaya kadar birçok fayda sunar. Aslında b2b tarafında karşımıza çıkan hedef kitlenin de yer aldığı mecralar, yanı 30-49 yaş arası aktif olarak b2b paylaşımlarını ve hesaplarını takip ediyor. Markaların b2b yatırımlarının artmasıyla b2b sosyal medya yönetimi gündemimizi oluşturmaya başladı. Markanın yerli ve yabancı hedef kitlesi için b2b sosyal medya kullanım stratejileri ve Instagram yönetimi marka imajınızın güçlenmesini sağlıyor. Doğrudan satış ve dönüşüm düşük olsa da marka bilinirliği ve hedef kitleye ulaşma tarafında Instagramın güzel işler çıkardığını söyleyebiliriz. 5 başlık altında topladığımız önerileri uygulayarak etkili bir b2b alanına sahip olabilir ve beklentilerinizin bile üzerinde sonuçlar elde edebilirsiniz. İşte 5 başlıkla b2b önerileri;

1: Markanızı Düşünce Lideri Olarak Konumlandırmak İçin Uzmanlığınızı Paylaşın

Güvenilirlik ve öz güven b2b sosyal medya yönetimi başlığındaki en etkili püf noktasıdır. B2b pazarında güvenilir olmak için başarılı bir sosyal medya etkisi yakalamanız gerekir. Kararlı, güvenilir ve özgüvenli hesapların düşünce lideri olarak görünmesi oldukça kolay. Düşünce liderliği ise b2b sosyal medya kullanım için markanızı öne çıkaracak bir olgu. B2b tarafında gerçekleşen satın alma faaliyetlerine baktığımız zaman açıkça görüyoruz ki %82’lik bir kısım düşünce liderleri olarak görünen markaları tercih ediyor ve o markalarla etkileşime giriyor. İtibar yönetimi, veriye dayalı özel uzmanlık gelişimi, infografikler, görsel sunumlar sosyal medya mecralarında elinizi güçlendirecek başlıklardan bazıları. Siz de b2b sosyal medya için içerik oluştururken mutlaka bu detayları göz önünde bulundurun.

Venngage ile İnfografik Oluşturun

Öncelikle b2b sosyal medya kullanım detaylarına baktığımız zaman infografiklerin etkili bir çekiciliği olduğunu görüyoruz. Şirketinize özel harika infografikler yaratarak dikkat çekmeyi başarabilirsiniz. Hızlı ve kolay kullanımı sayesinde tamamen ücretsiz infografikler oluşturabileceğiniz bu siteyi denemenizi öneriyoruz. Ayrıca onlarca şablon içerisinden şirketinize en uygun olan infografiği kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Renderforest ile Veri Dolu Videolar Oluşturun

Video içeriklerin daha fazla ilgi çektiğini ve daha çok etkileşim aldığını hepimiz biliyoruz. Bu sebeple b2b sosyal medya kullanım için video içerikler oluşturmanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. Harika bir önerimiz var, Renderforest tam da video tasarımları için kurtarıcı. İlk videonuzu oluşturabileceğiniz bu araç sayesinde infografiklerinizi ve içeriklerinizi video formatına çevirebilirsiniz.

2: Güvenilir Bir Haber Kaynağı Olarak İtibar Kazanmak İçin Alakalı Seçilmiş İçeriği Yayınlayın

Güvenilir hesap olmanın yolu doğru içerikleri oluşturmaktan geçiyor diyebiliriz. B2b sosyal medya kullanım için de şirketiniz ile alakalı içerikler oluşturmalı ve marka kimliğinizi doğru olarak oturtmalısınız. Bu sayede b2b sosyal medya kullanımı için zengin bir görünüme ve hedef kitleyi bilgilendirip eğitim hesaba sahip olacaksınız. Bir nevi küratörlük olarak adlandırabileceğimiz bu yöntemleri özelleştirilmiş içeriklerle zenginleştirmeli ve dinamik tutmalısınız.

Google Uyarılarını Ayarlayın

B2b sosyal medya kullanırken içeriklerinizi belirlemek ve sektörün nabzını tutmak için Google Alerts üyeliği oluşturmanızı öneriyoruz. Sektörün yerli ve yabancı dinamiklerinden haberdar olmanızı sağlayacak Alerts aynı zamanda harika içerik fikirleri keşfetmenizi de kolaylaştıracak. İlgili olduğunuz konuyu “uyarı oluştur” bölümüne yazdıktan sonra düzenli e-postalar almaya başlayacaksınız.

Scoop. it ile İçerik Arayın

B2b sosyal medya kullanım için bir diğer besleyici araç ise scoop. it. Bu araç sayesinde ücretsiz keşifler yapabilir, anahtar kelimelerinizi kullanarak içerikler keşfedip kendi planlamalarınızda iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Instagram için Seçilmiş İçeriği Özelleştirin

Oldukça etkili bir planlama için Alerts ile bir içeriği keşfetmek ve scoop ile onu geliştirmek daha sonrada Instagrama özelleştirerek etkileşim toplamak gerekiyor. Böylece b2b sosyal medya yönetimi için gerekli içeriklerinizi profesyonel şekilde hazırlayabilirsiniz.

3: Güvenilirlik ve Güven Oluşturmak için Müşteri Başarı Hikayelerini Kullanın

Sosyal medya yönetiminde başarı hikayeleri her zaman dikkat çekmeyi ve etkili olmayı başarıyor. Siz de başarı hikayelerinizi, müşteri yorumlarınızı ve kullanıcı deneyimlerini paylaşmayı deneyin. Görecekseniz pozitif bir etki yaratacak ve çığ gibi artarak büyüyecektir.

Müşterilerinizin Alıntılarıyla Görselleri Öne Çıkarın

B2b sosyal medya yönetimi yaparken kullanıcı, müşteri yorumlarına yer vermek güven ve satış teşviki yaratacaktır. Ancak bunu yaparken müşterilerin doğal yazım dilini ve duygularını alıntılayarak öne çıkarırsanız daha etkili ve doğru olacaktır. Instagram yapısına uygun kısa ve öz yorumları paylaşmalı, başarıları dile getirmelisiniz.

Etkileyici Bir Hikaye Anlatmak için Instagram Alt yazı Alanından Yararlanın

Unutmayın b2b sosyal medya yönetimi için alt açıklamalar önemli, hem ikna etmeli hem güçlü ve doğal görünmelisiniz. 2200 karakter gibi özgürce yazabileceğiniz bir alan ve 30 etiket ile destekleyebileceğiniz hashtag alanı var. Detayları, özellikleri ve kullanım bilgilerini belirterek açıklamalar yayımlayın. Doğru dili tercih ettiğinizden ve metinlerde müşterilerinizin sorularına cevap sunduğunuzdan emin olun. Bu b2b sosyal medya kullanım konusunda yaygınlık kazanılmasını sağladığı gibi iletişim dilini de geliştirerek şirketlerin kullanıcılara yakınlaşmasını sağlıyor. B2b sosyal medya yönetimi bu küçük detaylarla profesyonel olacaktır.

4: Markanızı İnsanileştirmek İçin Çalışan Savunuculuğuna Girin

B2B sosyal medya yönetimi şirketler için erişimi en üst düzeye çıkarmaktan marka bilinirliğini artırmaya kadar birçok fayda sunuyor. Çalışanlarınızın düşüncelerini Instagram içerik stratejinizin bir parçası haline nasıl getireceğinizi aşağıda açıklıyoruz;

Çalışanlarınızı Postlarınızda Öne Çıkarın

Çalışan mutluluğu ve çalışan düşünceleri şirketlerin potansiyelini, gücünü belirlemede önemli roller oynar. Bunun için b2b sosyal medya yönetimi yaparken mutlaka çalışanlarla oluşturulmuş içeriklere yer verin. İşletmenizin anahtarı olan kişileri seçin ve onları sosyal medya platformlarında içeriğe dönüştürün. Başarı hikayelerini, gelişim hikayelerini anlatın. Deneyimler, değişimler b2b sosyal medya konusunda dikkat çekicidir. Eğitim, iş deneyimi ve başarı gibi konuları ele alabilirsiniz.

Instagram Takeovers’ı çalıştırın

Eğlenceli ve dinamik b2b sosyal medya kullanım yollarının Takeovers’dan geçtiğini söylemeden geçemeyiz 🙂 Bir şirket hesabının bir gün boyuncu bir şirket çalışanı tarafından kullanılması ve içeriğin eğlenceli hale getirilmesi oldukça çılgın değil mi?

Çalışanları, i̇şletmeniz hakkında özel hesaplarında yazı yazmaya teşvik edin

Çalışanları, İşletmeniz Hakkında Özel Hesaplarında Yazı Yazmaya Teşvik Edin

B2b sosyal medya yönetimi konusunda değerli bir hamle de çalışanlarınızın paylaşımlarında şirket içeriklerine ve haberlerine yer vermesi. Böylece zincir bir etkileşim ağı oluşacak ve keyifle büyüyen iş ağları kurulacaktır. Benzer örnekleri B2B markalarda mevcut. Pazarlama ve CRM yazılım platformu HubSpot, çalışanlarının şirketi tanıtmak için kullandıkları akılda kalıcı markalı bir hashtag olan #hubspotlife oluşturdu. Böylece b2b sosyal medya kullanım konusunda eşsiz bir reklam zinciri yakaladı.

5: Instagram Stratejinizin Etkililiğini Rapor Edin

Belirli raporlar ile marka bilinirliği, etkileşim, başarı ve büyüme oranlarınızı tespit edin. Taktiklerinizi geliştirmek, zayıf halkaları elemek ve yeni yollar keşfetmek için size önderlik edeceklerine eminiz. B2b sosyal medya yönetimi veriyi doğru çözümlemek ve işlemekle orantılı olarak geliştirilmelidir.

Squarelovin ile Instagram İçgörü Verilerini İnceleyin

Ücretsiz Instagram analizi yapabileceğiniz Squarelovin ile hemen tanışmaya ne dersiniz? Bu araçla birlikte izlemek istediğiniz Instagram hesabınızı bağlayarak sınırsız analiz ve veriye ulaşabilirsiniz. Bazı metriklerin sosyal medyalar için ne kadar önemli olduğunu keşfedecek ve etkili içerikler yönetmeye başlayacaksınız. Unutmayın b2b sosyal medya içeriklerinizin ne kadar başarılı olduğu ile doğrudan orantılıdır. B2b sosyal medya kullanımı için çalışmadan önce yeteri kadar analiz ve veriye ulaşmalısınız.

Sonuç olarak, B2B şirketler için sosyal medya güçlü bir pazarlama alanı. Marka bilinirliği ve topluluklara ulaşmak için aktif olarak kullanabileceğiniz platformlar ileriye dönük yatırımlar sağlayacaktır. Haber küratörlüğü, başarı hikayeleri ve çalışan savunuculuğu tarafına içerik üreterek başlayabilirsiniz. Sosyal medya kullanımının b2b ve b2c kanallarında farklı olduğunu, b2b sosyal medya kullanımı için başka başka gerekliliklerin doğduğunu anlattık. Artık etkili bir b2b sosyal medya operasyonu için hazırsınız. Marka kimliğinizi farklı sosyal mecralarla buluşturarak faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. Hedef odaklı çalışmalar yapmak için mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı öneriyoruz.

 Web tasarımı yaptıgınız bir şey degildir. bu bir yasam tarzı.

Products

Automated Chatbot

Data Security

Virtual Reality

Communication

Support

Services

FAQ's

Privacy Policy

Terms & Condition

Team

Contact Us

Company

About Us

Services

Features

Our Pricing

Latest News

© 2003 Cobay web work shop  sitede yer alan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olması için elinden gelen makul çabayı sarf etmektedir. Bununla birlikte  hiçbir koşulda, Sitede yer alan bilgilerin çeşitli nedenlerle doğruluk içerecek şekilde güncelleşmemesi; gözden geçirmesinde gecikme, sitede olması muhtemel bir yanlışlık veya eksiklikten ya da değişiklikten, sitede yer alan bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden veya siteye ulaşılamamasından doğan ve doğacak zarar ve/veya kayıplardan dolayı ötürü sorumlu değildir.